Boy Uzatma Programı ile 6 Haftada 7cm Uzamak içn tıklayın!

Boy Uzatma Yolları Gerçek mi? İnsanlar Kandırılıyor mu?

Posted by on Temmuz 5, 2019 | 0 comments

Boy Uzatan Yöntemler Hakkındaki Gerçekler

Sevgili dostum,

İster ergenlik yaşında, istersen yirmili yaşlarının içinde ol boy uzatma yolları hakkında yaptığın araştırmalar takıntı haline gelmesin diyerek yazıma başlamak istiyorum. Yazının içinde tüm boy uzatma yöntemlerinin artılarını ve eksilerini seninle paylaşıp elimden geldiği kadar tıp ve bilim eksininde ilerlemeye çalışacağım.

Son dönemlerde boy uzatma yolları arasında adından sıkça söz ettiren “Hızlı Boy Uzatma Programı” ya da diğer adıyla “90 Günlük Boy Uzatma Programına” da yazının sonunda değineceğim. Ama o bölüme kadar yazdıklarımı dikkatlice okumanı istiyorum. Boy uzaması konusunda tüm detaylara hakim olup ne yapacağına rahatlıkla karar verebileceksin.

Belki de;  “1 haftada 7 santim uzamanı sağlayacak uzatma sırları hemen aşağıda” şeklinde giriş daha etkileyici olurdu. Ne var ki hayal tacirliği yapmayı sevmiyorum. Hemen karamsarlığa kapılma, evet uzamak mümkün,  çeşitli yöntemlerle uzayabilirsin. Ama bunu öyle 1-2 günde sihirli hap yutarak yapamazsın. Gece yatıp sabah 7 cm uzamış bir insan örneği görmedim ben. O ancak ileri düzey tarım teknikleri kullanan ülkelerde (Örneğin : Avusturalya) mantar yetiştiriciliğinde yapılabiliyor. Mantarı gece ekiyorlar sabah hasadını yapıp satılmak üzere marketlere gönderiyorlar. Kabul edersin ki bizim genetik yapımızla mantarın genetik yapısının alakası bile yok.

Uzama yollarına geçmeden önce seninle sohbet etmek istiyorum. Yeryüzünde yaşayan tüm ırkların kendilerine ait genetik şifreleri var. Zaman içinde toplumların teması ile genetik özellikler arasında geçişkenlikler oluşmuş.

Genetik kodlar ve çevreye uyum sonucu farklı özellikler kazanılabilir. Bu da insanların sadece genetik potansiyelleriyle sınırlı kalmadıklarını, kendilerini değiştirebildiklerini gösteriyor. Örneğin Kuzey Avrupa ülkelerinde yaşayan insanlar; Açık ten renkleri, renkli gözleri ve uzunlukları ile dikkat çeker ya da BBC News’in haberine göre; Bulunduğu çevreye adapte olarak su altında net görmek gibi özel yetenekler kazanan kabileler ortaya çıkar (Tayland ve Myanma’da yaşayan 3 kabile – https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-46521767).

Sonuç olarak baktığımızda hepimizin farklı fiziksel özellikleri, karakter özellikleri ve yetenekleri var. Eksik olan ya da eksik olduğunu düşündüğümüz yönlerimizi kafaya takarak var olan potansiyelimizi görmezden gelmenin yanlış olduğunu düşünüyorum. Arkadaş ya da aile arasında zaman zaman şaka konusu olan kısalık kendimizle barışık yaşadığımız sürece üstesinden gelinebilecek bir konudur. Hatta kendi avantajına kullanmak da mümkündür. Son dönemlerde TV’de herkesin bayılarak seyrettiği komedi tiyatrosu tadındaki programda kısa olan Bilal’in skeçler içinde nasıl prim yaptığını izlediğini düşünüyorum. Eğer bunu kafaya takıp kendini geliştirmeseydi bugün onu izliyor olamazdık. İyi ki var!

Umarım vermek istediğim mesajı sana ulaştırdım. Tabi kısalık bazı özel durumlarda sorun olarak karşımıza çıkıp hayatımızı şekillendirmemizin önüne geçebilir. Örneğin; belirli uzunlukta olmak gereken polislik gibi meslek dallarına girişi engelleyebilir. İşte o zaman insanlar boy uzatma yollarını aramaya başlıyorlar ve haksız da sayılmazlar.

Boy Uzamasına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Kişilik ve karakter olarak kendimizle barışık yaşamayı öğrenip olayı psikolojik olarak çözdükten sonra işin fiziksel boyutuna adım atabiliriz. Bilimsel araştırmalar insanların uzunluğunun değişik etkenlere bağlı olduğunu ortaya koyuyor. Farklı değişkenlerin etkisi altında genetik potansiyel uzunluğun altında ya da üstünde olmak mümkün. Öncelikli olarak uzamaya etki eden faktörlere bakmak gerekiyor.

Genetik Faktörler

Genetik faktörler anne ve babadan çocuğa geçer. Uzunluğa etki eden faktörlerden bir tanesidir. Daha önceki boy uzaması yazımda anne-baba uzunluğundan genetik potansiyel hesaplama yöntemini göstermiştim. Uzmanlar %90 oranında bu hesabın tuttuğunu söylüyorlar. Buna göre;

Kız çocuklar için boy uzunluğu hesaplama şu şekilde yapılıyor:

Anne ve babanın uzunlukları santim(cm) cinsinden toplanıyor. Çıkan sonuçtan 13 cm çıkartılıp, 2’ye bölünüyor. Örneğin;

Anne : 163 cm

Baba : 177 cm

Formül: (Anne  + Baba) – 13 / 2

Kız Çocuk için Tahmin: (163 + 177) – 13 / 2 = 163,5 cm

Erkek çocuklar için boy uzunluğu hesaplama şu şekilde yapılıyor:

Anne ve babanın uzunlukları santim(cm) cinsinden toplanıyor. Çıkan sonuca 13 cm eklenip, 2’ye bölünüyor. Örneğin;

Anne : 163 cm

Baba: 177 cm

Formül: (Anne+ Baba) – 13 / 2

Erkek Çocuk için Tahmin: (163 + 177) + 13 / 2 = 176,5 cm

Bu formülün geçerli olması diğer olumlu ya da olumsuz faktörlerden etkilenmemeye bağlıdır. Çevremizde anne ve babası kısa olduğu halde onlardan 10-15 cm uzun çocukları görüyoruz. Peki bu ne demek oluyor? Bu gerçek bize boy uzunluğunun sadece ve sadece genetik faktörlere bağlı olmadığını gösteriyor. Diğer faktörlerin yanı sıra çocuğun genlerinde ailesinden gelen başka bir büyüğün genleri olabilir. Hani görürüz ya; anne esmer – siyah gözlü baba desen o da esmer tenli ve siyah gözlü ama çocuk sarışın – mavi gözlü doğuyor. “Oğlan dayıya, kız halaya çeker” misali çocuğun genlerinde atalarının genlerinden biri etkin olmuş olabilir.

Kısacası ailenin boyu kısa diye çocuğun boyu da kısa olacak diye şart yok. Temelinde başka etkenlerin yatabileceğini kabul etmek gerekir. Büyümeyi etkileyen hormon bozuklukları ya da hastalıkların varlığı uzman hekim tarafından yapılan araştırma sonucu bulunabilir.

Beslenme Alışkanlıkları

Büyüme beraberinde boy uzamasını getirir. Büyümek büyüme hormonlarıyla, büyüme hormonları da beslenme ile doğrudan ilgilidir. Kötü ve olumsuz beslenme alışkanlıkları vücuda yeteri kadar doğru besinlerin alınmasını engeller. Vücut büyümek ve uzamak için kullanacağı besinlerden yoksun kaldığında var olan kısıtı enerjiyi yaşamsal faaliyetleri yürütmek üzere harcar. Yetersiz enerji, yetersiz protein ve yetersiz kalsiyum kemik yapısının gelişimini ve uzamayı yavaşlatır ya da durdurur.

Dengeli ve düzenli beslenmek sadece sağlıklı yaşamak için değil uzun boylu olmak için de şarttır. Minerallerden, vitaminlerden, proteinlerden uzak ve yağlı beslenmek boyunu uzatmak isteyen birisinin kendine yapacağı en büyük kötülüktür. Vücut büyümek ve uzamak isterken yeterli besin olmadığında amacına ulaşamaz. Vücudun çinko, demir ve kalsiyuma ihtiyacı vardır. Bedeni bunlardan mahrum bırakmak yani kötü beslenmek en az genetik faktörler kadar boyun kısa kalmasına ya da uzamasına etki eder.

Her zaman duyduğun “Dengeli Beslenme” tabirini hafife almamanı tavsiye ederim.

Çevresel ve Ekonomik Faktörler

Beslenme alışkanlıklarının uzama üzerindeki etkilerini az önceki başlık altında inceledik. Beslenmeye etki eden faktörlere baktığımızda da karşımıza çevresel ve ekonomik etkenler çıkıyor. İlk bakışta uzamakla bu ikisinin ne alakası var diye düşünebiliriz. Ama vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besinleri alabilmesi için kaliteli besinlerin ulaşılabilir olması gerekir.

Maalesef mali durumu iyi olmayan ailelerde zengin ve dengeli beslenmek yerine sadece beslenmek eylemi gerçekleştirilebiliyor. Yaşam şartları sağlıklı yaşamaya yetecek kalitede olmayabiliyor. Aynı şekilde maddi olanakların verdiği besin çeşitleri kısıtlı kalarak doğru beslenmenin önüne geçilmiş oluyor.

Yaşadıkları çevre nedeniyle kapalı hayat yaşayanların yine besinlere ulaşım şansı azalıyor. Tek tip ve sağlıksız beslenmek zorunda kalınabiliyor. Sonuç olarak baktığımızda çevresel ve ekonomik koşullar beslenme dengesinin engelledikleri için dolaylı olarak uzunluğa etki etmiş oluyor.

Çevresel etkenlere yaşanan evi de dahil ettiğimizde yeteri kadar güneş almayan evlerde D vitamini eksikliği yaygın olarak görülür. Bir de buna güneşlenme ihmal edildiği eklenirse D-Vitamini eksikliği yani Raşitizm hastalığının ortaya çıkması kaçınılmaz olur.

Var Olan Kronik Hastalıklar

Kronik hastalıkların boy uzamasını olumsuz yönde etkilediği doktorlar tarafından sıklıkla dile getirilir. Ailelere bu noktada önemli sorumluluklar düşüyor. Çünkü hastalıkların erken yaşlarda tespit edilmesi tedavi imkanı sağlayıp boyun kısa kalmasını engelleyebilir. Erken dönemde boyun kısa olmasını genetik faktörlere bağlayarak görmezden gelmek yerine doktor kontrolünde araştırmaların yapılması önerilir. Dolaylı ya da doğrudan boy uzamasını engellediği düşünülen hastalıklar;

 • Troid bezi hastalıkları
 • Kalp ve damar hastalıkları
 • D-Vitamini eksiliği – Raşitizm
 • Karaciğer hastalıkları
 • Böbrek yetmezliği
 • Büyüme hormonunun az salgılanmasına neden olan hastalıklar
 • Besin alerjisi (Yeterli ve dengeli beslenmeyi engellediği için dolaylı olarak boy uzamasını engeller)
 • Bağırsak faaliyetlerindeki bozukluklar

Yukarıda bahsedilen hastalıklar az öncede dediğim gibi doğrudan ya da dolaylı olarak boy uzamasını etkiliyorlar. Örneğin; Bağırsak faaliyetlerindeki bozukluk besinlerden vitaminlerin ve mineral emiliminin sağlıklı şekilde yapılmasının önünde geçer. Doğal olarak beslenme olumsuz şekilde etkilenir.

Psikolojik Etkenler

Aşırı gerginlik, psikolojik rahatsızlıklar da vücudu olumsuz yönde etkileyerek gelişimi yavaşlatabilir.

Boy Uzatma Yolları Nelerdir? Hangi Boy Uzatma Yöntemleri Kullanılıyor?

Boy uzatma yollarını 3’e ayırmak mümkün.

 1. Ameliyatlı Boy Uzatma Yöntemi
 2. İlaçlı Boy Uzatma Yolları
 3. Doğal Boy Uzatma Yöntemleri
 4. Diğer Boy Uzatma Yolları

Ameliyatlı Boy Uzatma Yöntemi

Ameliyatlı yöntem doktor tarafından verilecek karara göre uygulanabilir. Ancak ameliyatla boy uzatmak için belirli şartların sağlanması gerekmektedir. Boy uzatma ameliyatı yazısında da belirtildiği gibi doktorlar da bu konuda oldukça hassas davranmaktadır. Farklı boy uzatma tekniklerinden bahsetmek mümkündür. İllizarov tekniği, motorlu çivi tekniği gibi farklı teknikler kullanılmaktadır. En etkili ve kesin olanı uzman doktordan tavsiye almaktır.

Ameliyat sonrası süreç hakkında detaylı bilgiler alınmalıdır. Çünkü; daha sonrasında başarılı sonuçla elde ediliyor olsa da ameliyat sonrası sürecin zor olduğu söylenmektedir. Öte yandan bakıldığında ameliyatın pahalı bir işlem olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Kısacası; doktorların estetik olan boy uzatma ameliyatından uzak durmak istemesi, ameliyat sonrası sürecin zorluğu, ekipman ve ameliyat masraflarının fazla olması boy uzatma ameliyatlarını herkesin olmasının önündeki engel gibi duruyor.

İlaçlı Boy Uzatma Yöntemi

Bu yöntem hakkında fazla konuşmak istemiyorum. Benim bilgim dışında senin bildiğin, doğruluğu kanıtlanmış, sağlık bakanlığından onaylı (Tarım bakanlığından değil) işe yarar bir ilaç varsa ismini gönderirsen burada yazarım. Ama genel olarak içeriği boş ilaçların kullanıldığını biliyorum. Bazı ilaçlar herhangi olumlu – olumsuz etki göstermemelerine rağmen reklamlar aracılığıyla insanlara sunuluyor. Yine bu konuda hazırlanmış olan Boy Uzatma İlaçları başlıklı yazımdaki haberi izleyebilirsin.

Olumlu ya da olumsuz etki göstermeyenler yine masum olarak sayılabilir. En azından insan sağlığına zararı dokunmuyor, olan keseye oluyor. Bir de tehlikeli sınıfa dahil ilaçlar var ki onlardan kesinlikle uzak durulması gerekir. İçeriğinde bulunan maddelerin genel sağlığı bozma riski olan ilaçlar mevcut.

Kısacası, boy uzatma ilaçları adıyla satılan kimyasal içerikli ilaçlardan uzak durulması gerektiğini düşünüyorum. Doktor tavsiyesi olmadan herhangi ilaç kullanılmamalıdır. Ne boy uzatmak ne de başka şey için muayene olmadan, doktor önermeden içeriğini bilmediğiniz hiç bir ilacı kesinlikle ilaç kullanmayın.

Doğal Boy Uzatma Yöntemleri

Doğal boy uzatma yöntemleri kesinlikle en sağlıklı yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Buradaki handikap sonuçların kişiden kişiye değişmesinden kaynaklanıyor. Herkes üzerinde aynı sonuçların alınmadığını görebiliyoruz. Doğal boy uzatma yöntemleri aslında genetik potansiyel boy uzunluğunu yakalamak ve hatta fazlasına sahip olmak için atılan doğal adımları içeriyor.

Yukarıda boy uzunluğuna etki eden faktörleri alt alta sıraladık. Bunların içinde anne ya da babamızı değiştirme şansımız olmadığını açıkça görüyoruz :). Ama değiştirebileceğimiz ya da kazanabileceğimiz yeni alışkanlıklar var olduğunu kabul etmek zorundayız. Boyu uzatmak için hangi alışkanlıklarımızı değiştirebilir ya da yeni hangi alışkanlıkları kazanabiliriz?

Beslenme Alışkanlıkları

Dengeli ve düzenli beslenme vücudun ihtiyacı olan enerjiyi almasını sağlar. Doğru şekilde enerji giren vücut büyüme hormonu salgılamasını sağlıklı şekilde yerine getirir. TV’de doktorlar her gün çıkıp “Şunu her gün mutlaka ye”, “Bundan şu kadar gram tüket” vb. gibi açıklamalar yapıyorlar ve doğru da söylüyorlar. Ama bunları belirli programa sadık kalmadan yaptığında elde edebileceğin fazla bir şey olmuyor. Beslenme alışkanlıklarını değiştirip boyunu uzatmak aynı zamanda vücudunu doğru forma sokmak için tavsiyelere ihtiyacın var. Bu bölümün sonunda tavsiyemi bulabilirsin. Biraz daha sabret…

Uyku Alışkanlıkları

Vücudun kendini yenilemesi ve onarması uykuya bağlıdır. Biz uyurken vücudumuz uyumaz, aksine daha fazla çalışır. İşin eni sonu gelip büyüme hormonuna takılıyor. Büyüme hormonu da uyku sırasında kendini gösteriyor. Büyüklerimiz her zaman doğru deyişler ortay atmışlardır. “Çocuklar uyurken büyür, erken yat sabaha büyü” dediklerini duymuşsundur. Onlara hak vermek gerek….

Boy uzamasında düzenli, yeterli ve verimli uykunun rolü büyüktür.

Spor ve Egzersiz Alışkanlıkları

Spor vücudun denge kaynağıdır. Fit olmak ve zinde kalmak için spor yapılması gerektiğini biliyoruz. Ama sporun kemiklerin gelişimine ve uzamasına da büyük katkılar sağladığı ortada. Bacak, kol ve gövde uzamasına yardımcı olan sporlarla uğraşmak boy uzamasını olumlu yönde etkileyecektir.

Bazı egzersiz hareketlerinin de boy uzaması üzerinde pozitif katkılar sağladığı kanıtlanmış durumda. O halde spor ve egzersiz alışkanlıkları kazanarak hem kendimize olan saygımızı pekiştirir hem de boy uzamasına katkıda bulunmuş oluruz. Tabi akla hemen Hangi sporlar boy uzatır? Hangi egzersizler bacak, kol ya da gövde uzamasını sağlar? Soruları geliyor. Aşağıdaki iki yazı da bunları daha önce anlatmıştım. Ne var ki programdan uzak, düzensiz egzersizler işe yaramayabilir. Ya da hangi hareketi nasıl yapacağını bilmiyorsan beklediğin etkiyi görmeyebilirsin. O zaman ne diyoruz… Az daha sabır, boy uzatan spor ve egzersiz tavsiyelerini bölüm sonunda veriyor olacağım.

Boy uzatma egzersizleri

Bacak Boyu Uzatma Egzersizleri

Duruşta Yapılabilecek Değişiklikler

Duruş bozuklukları hem boyu kısa gösterir hem de boyun uzamasını engeller. Şu anda yazıyı okurken hemen kendine dikkat etmeni istiyorum. Nasıl duruyorsun? Büyük ihtimalle sırtında hafifi bir kambur ve kendini salmış şekilde oturuyorsun. Ya da tam ters yönde sırtını sandalyeye yaslamış iyice yayılmışsın. Eğer bu şekilde oturuyorsan duruşunu değiştirmeyi ve omuriliğine verdiğin yükü hafifletmelisin.

Yok zaten dik duruyorsan bu kısmı pas geçebilirsin.

Diğer Boy Uzatma Yolları

Aslında bu başlık altında yer alan boy uzatma yolları boyu uzatan değil sadece uzuyormuş gibi gösteren yöntemler.

Tabanlıklar

Piyasada onlarca çeşit tabanlık var. Ayakkabı içine konan tabanlık sayesinde konulan tabanlığın yüksekliğine göre 3-5 cm kazanım elde edilebiliyor. Takdir edersin ki bunun boy uzatma ile ilgilisi yok. Sadece -mış gibi yapar. Tabanlıkları özellikle erkekler tercih ediyor çünkü erkeklerin topuklu ayakkabı giyme şansı yok. Ama kadınlar da spor ayakkabı içinde tabanlık kullanabiliyor.

Bunlar masum olanlar, bir de ayak tabanında belirli noktalara (akupunktur) baskı yaparak boy uzattığı söylenenler var ki onlar konusunda benim mantığım pek işlemiyor. Diğer akupunktur tedavilerinin mantığı ve gerçekliği var ama söz konusu akupunktur yöntemi tabanlık olunca bende elektrikler gidiyor.

Kıyafet Seçimi

Kıyafet seçimi de yine -mış gibi gösteren yöntemdir. Ama oldukça etkili olduğunu söyleyebilirim. Boyuna çizgili kıyafetler, bacak boyuna göre doğru ayarlanmış etek / pantolon boyu. Kışın giyilen mont ya da kabanlar görünümü tamamen değiştiriyor. Alternatif taktik olarak kullanılabilir.

90 Günlük Boy Uzatma Programı – Hızlı Boy Uzatma Programı

Artık yazımın sonuna geldim, son zamanlarda adını sıkça duyduğun ve yazımın içinde bahsettiğim “90 günlük boy uzatma programı – Hızlı boy uzatma programı” tavsiyesine geldik. Bu programı tavsiye ediyorum çünkü şu ana kadar üzerinde durduğum anlaştığımız başlıkları bir araya getirdiğimizde program bana son derece mantıklı gözüküyor. Olumlu geri dönüşler alınıyor olması da programa olan inancımı artırıyor. Olumlu yorumları sitesinden alıp yazının sonunda seninle paylaştım. Üzerinde durup anlaştığımız başlıklar nelerdi?

 • Boy uzaması genetik faktörlere bağlıdır.
 • Beslenme ve beslenme alışkanlıkları boy uzunluğuna etki eder yada boy uzunluğunu belirler.
 • Spor ve egzersiz uzun boylu olmak isteyenlerin hayatlarına dahil etmesi gereken alışkanlıklardır.
 • Duruş bozuklukları boy kısalığında etkili faktördür.
 • İlaçlardan uzak durmak gerekiyor.
 • Tabanlıklar sadece boyu uzunmuş gibi gösterir, fiziksel olarak boy uzunluğuna katkısı yoktur.
 • Ameliyat herkes uygulanabilir boy uzatma yöntemi değildir.

Bunları takip ettiğimde karşıma “90 Günlük Boy Uzatma Programı – Hızlı Boy Uzatma Programı” çıkıyor. E-kitap (PDF formatında) olması, e-kurs şeklinde hızlıca hayata geçirilebilmesi ve yukarıda bahsettiğim doğal yöntemlere dayanıyor olması programı çekici hale getiriyor. Kitabı ve e-kursu aldığında ne yapacağını ya da ne yapmayacağını tam olarak öğrenebiliyorsun.

90 Günlük Boy Uzatma Programı Neler Sunuyor?

Burada kitap ve e-kurs ile ilgili tüm bilgileri vermem maalesef mümkün değil. Sadece belirli başlıkları verebilirim. Ama buraya tıklayarak programın resmi sitesini takip ederek çok daha detaylı bilgilere ulaşabilirsin.

 • 90 gün süresince haftalık olarak uygulaman gereken egzersiz programını takip edebileceksin. Aynı dönem içinde nasıl beslenip hangi sporları yapacağın da belirlenmiş durumda. Beslenme programı sayesinde vücudunun gerekli olduğu enerjiyi sağlamış olacaksın.
 • Büyüme hormonu hakkında detaylı bilgilere sahip olup büyüme hormonu salgılanmasını üst seviyeye çıkarmanın 14 etkili yöntemini öğreneceksin.
 • Omurga uzatma egzersizleri
 • Bacak boyu uzatma egzersizleri

Boy Uzatma Programı Yorumlar ve Görüşler

Program hakkındaki yorumlardan iki tanesini seninle paylaşıyorum. Daha fazla yoruma sitesinden ulaşabilirsin.

90 günlük boy uzatma programı yorumları

Boy Uzatma Programına Nasıl Dahil Olabilirim?

Boy uzatma yolları arasında en doğal olarak gözüken programa dahil olmak için aşağıdaki resme ya da buraya tıklayarak sitesini ziyaret edebilirsin. Burada bahsedemediğim tüm detayları okuyarak kendin karar verebilirsin.

Doğal olan boy uzatma yolu

Hızlı Boy Uzatma Programı

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir