Boy Uzatma Programı ile 6 Haftada 7cm Uzamak içn tıklayın!

Boy uzatma ve Kötü Alışkanlıklar

Posted by on Ocak 12, 2016 | 0 comments

Boy Uzamasını Engelleyen Kötü Alışkanlıklar

Boy uzatma ile ilgili olarak genelde “boy nasıl uzar?”, “boy uzatma için neler yapmalıyım?” diye sorulur. Farkında olmadan yaptığımız alışkanlık haline getirdiğimiz kötü alışkanlıklar üzerinde durulmaz. Halbuki edinilen kötü alışkanlıklar boy uzamasının önündeki en büyük engellerdir.

Boyu uzatmak için ne yapılması gerektiğinden çok kısa kalmamak için ne yapılması gerektiğini anlamak ve kavramak daha önemlidir.

Boy Uzamasını Durduran Kötü Alışkanlıklar Nelerdir?

Gündelik hayatta çevrenizdeki insanlardan ya da arkadaşlarınızdan “Boy uzaması genetiktir, ve senin yapacağın hiç birşey yok” cümlesini sıklıkla duyarsın. Evet genetik faktörler boy uzamasında etkilidir. Ama tek başına karar veremezler. Öte yandan bakıldığında genetik potansiyel bir uzunluğunuz olduğunu kabul edelim. Edinilen kötü alışkanlıklar genetik potansiyel boy uzunluğuna erişmeyi engeller. Çevrenden duyduğun olumsuz düşüncelere kendini kapat. Eğer genetik teorisi doğru olsaydı. Yani boy uzunluğunun sadece genlere bağlı olduğunu kabul edersek. Dünyadaki tüm uzun boylu insanların basketbolcuların akrabaları olduğunu kabul etmiş olurduk. Şimdi arkadaşlarını ve ailelerini göz önüne getir. Basketbol oynayan ve oldukça uzun olan arkadaşların var. Ailelerinin boyları nasıl? Babası ile aynı boyda mı? Yoksa annesinden babasından ya da basket oynamayan abisinden daha mı uzun?

Evet genetik faktörler etkilidir. Ama daha önce de söyledim tek başına yeterli değildir. Genlerin izin verdiği sınırın altında kalan da onlarca insan var. Sebebi ise kötü ya da yanlış alışkanlıklar. Amacım sana bu kötü alışkanlıkları göstermek. Ve eğer her gün tekrarlamaya devam edersen boy uzamasının duracağını söylemek. Ergenlik döneminde uygulaman gereken doğru davranışların neler olduğunu, boyu uzatmak için neler yapman gerektiğini de yazının sonunda söylüyor olacağım. Sonuna kadar okumalısın.

Kötü Alışkanlıklar Değiştirilebilir mi?

Evet kesinlikle değiştirebilirsin. Boy uzatmak için çareyi çok uzaklarda aramana gerek yok. Aşağıdaki olumsuz ve kötü olarak adlandırılan davranışlardan uzak durarak işe başlayabilirsin. Daha sonra boy uzatma formülü kitabındaki bilgilerle boyu uzatmak mümkün.

  • Duruş bozukluğu (Kambur durmak, omuzların yere doğru sarkması)
  • Sandalyede uzun süre yanlış pozisyonda oturmak (bilgisayar oynarken ya da ders çalışırken)
  • Kötü uyku pozisyonu
  • Sigara içmek
  • Abur-cubur ya da fastfood tabir edilen yiyecekler (annen ya da baban gibi konuşmuyorum.. Gerçekler bunlar)
  • Bütün gün evde hareketsiz kalmak

Boy uzatma çabasının önündeki engelleri tanıman boy uzaması için atacağın adımları hedefe ulaştırmanı sağşayacaktır.

Şimdi kötü alışkanlıkları tek tek ele alalım ve gerekçelerini sıralayalım. Ondan önce tüm boy uzatma yollarını görmek için yazımı okuyabilirsiniz.

Boy Uzatma Önündeki Engeller

1- Duruş Bozukluğu: Boy uzatma önündeki engellerin içinde en önemlisidir diyebilirim. Eğer dik durmuyor ya da yanlış bir duruş pozisyonu belirlediysen boyunun uzamasını engelliyorsun diyebilirim. Duruş bozukluklarının giderilmesi zordur ama imkansız değil. Duruş bozukluğu nedeniyle doğal boyundan kaybettiğin 3-4 cm yi geri alabilirsin. Bunun için düzenli olarak idman yapman gerekiyor.

Tekrarlanan hareketler bilinç altına işler ve alışkanlık haline gelir. Bugünden itibaren duruşuna dikkat etmeni istiyorum 21 gün boyunca 20 dakikada bir nefes alışınla beraber duruşunu kontrol et. Omurganı dik tutmayı hatırla. 2-3 gün sonra ara ara kendini zorlamadan dik durmaya başladığını fark edeceksin. 21 gün sonunda ödülünü alacaksın.

Bilinçaltı tek başına yeterli olur mu? Evet büyük oranda yardımı olacaktır. Ancak omurga düzlemindeki kas guruplarının güçlendirilmesi gerekir. Dik duruş egzersizlerini boy uzatma formülü kitabında bulabilirsin.

2- Sandalyede uzun süre yanlış pozisyonda oturmak: Boyunun uzamasının önündeki engellerinden biri de yanlış oturuş pozisyonudur. Okulda ders saatlerinde, Evde bilgisayar oynarken, ders çalışırken ya da ofiste mesai harcarken çoğu zaman oturuş pozisyonu gözden kaçar. Omurganın eğik durması boy uzunluğunu etkiler. Oturuş sırasında duruşunun dik olmasına dikkat et. Arada bir kalkarak konum değiştir ve omurganın üzerindeki baskıyı azalt.

3- Kötü uyku pozisyonu ve eksik uyku süresi: Vücut yenileme işlemlerinin çoğunu gece uykusu sırasında yapar. Büyüme hormonu da uyku sırasında salgılanır. Yetersiz uyku süresi gelişimin ve yenilenmenin de eksik kalacağı anlamına gelir.

Gün içinde yer çekimi etkisi ve vücut ağırlığı sonucu kemikler üzerinde baskı oluşur. Kasların ve kemiklerin yapısının dengelenmesi için uyku pozisyonu son derece uygundur. Çünkü doğru uyku pozisyonunda yatay olarak durmak yer çekim kuvvetinin vücuda dağılmasına ve dolayısı ile baskının gevşemesine olanak tanır. Sabahları uyandığında boyunun biraz daha uzun olmasının sebebi budur.

Kötü duruş pozisyonu, sandalyede yanlış oturmak ve kötü uyku pozisyonu boy uzamasının önünde ciddi engel oluşturur. En uygun uyku pozisyonu sırt üstü uyumaktır.

4- Sigara içmek: Sanırım fazla söze gerek yok. Sigara tüm vücuda zarar verir. Büyümeyi yavaşlatır.

5- Abur-cubur ya da Fastfood tüketmek:  Sanırım defalarca duymuşsundur. Peki neden sebebini biliyor musun? Kemiklerin ve kas yapısının güçlenmesi iskeleti ayakta tutar. Güçlenen kemikler ve kas gurupları boy uzaması için verimli altyapıyı sağlar. Gerekli protein, kalsiyum ve diğer mineralleri vücuda almadan yapılan sporun boy uzatmadaki etkisi azalır. Gerekli gıdalar vücuda sokulmaz ve spor da yapılmaz ise genetik potansiyel boy uzunluğuna ulaşmak bile hayal olabilir. Doğru besinlerle takviye edilen vücut büyüme değerlerinde atılım sağlayacaktır.

6- Bütün gün evde hareketsiz kalmak: Bilgisayar ya da TV karşısında bütün günü geçirmek sağlık ve sosyallik açısından tehlikelidir. Parka gidip yürüyüş yapmak, sporla uğraşmak hem sosyalleşme hem de sağlıklı gelişme açısından önemlidir.

Boy Uzatma Tavsiyesi

Yazımın başında belirtmiştim. Boy uzatma formülü kitabı bu alanda hazırlanmış rehber bir kitaptır. Her şeyden önce edinilen kötü alışkanlıklarını değiştirmek senin elinde. Daha sonra genetik potansiyel boy uzunluğunu yakalamak ve geçmek. Sağlıklı bir hayata sahip olmak için adımlar atmalısın. Boy uzatma kitabı sana bu konuda yardımcı olacak. Okumanı ve uygulamanı tavsiye ederim. Kesinlikle kaybedeceğin bir şey yok. Eğer fiziki bir engelin yoksa boy uzatma kitabı içinde yer alan bilgiler hayatını değiştirebilir.

Boy uzatma taktikleri kitabı katılmak için tıkla

Benzer Konular:

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir