Boy Uzatma Programı ile 6 Haftada 7cm Uzamak içn tıklayın!

Boy Uzatma Ameliyatı

Posted by on Kasım 21, 2012 | 5 comments

Boy Uzatma Ameliyatı

Tıp alanındaki gelişmeler “Boy Uzatma Ameliyatı” alanında da yenilikleri beraberinde getirmiştir. Hemen belirtmekte fayda var, ameliyat yönteminin oldukça pahalı olduğu söylenmektedir. Boy uzatıcı ameliyatların mucidi olarak Rus Doktor Gavril Abramovich İlizarov gösterilmektedir. Onlarca yıl saklanan bu tedavi yöntemi ilk olarak Doğu Blogu ülkelerindeki savaş gazilerinin tedavilerinde kullanılmıştır. Tedavi için kullanılan halkaların bacak kemiklerini uzattığı tespit edilmiş ve yöntem  tüm Dünya’dan saklanmıştır. 1980’li yıllarda bölgeye giden yabancı uyruklu doktorlar, yöntemi öğrenerek yayılmasını sağlamışlardır.

İlizarov Boy Uzatma Ameliyatı

boy uzatma ameliyatıBoy Uzatma Ameliyatları çok farklı teknikler kullanılarak uygulanmaktadır. İlizarov yöntemi olarak adlandırılan yöntemde , kemiklerin uzaması için kemiklere tel ve çiviler vasıtasıyla bir çember düzeneği monte edilir. Bu düzenek üzerindeki vidalar sayesinde germe yeteneğine sahiptir. Hastaya özel olarak hazırlanan bu aparatla hergün 1mm gibi küçük gelişimlerle kemiklerin uzaması sağlanır. Uzayan kemiklerin güçlenmesi için belirli biz zaman geçmesi gerekir. Hastaya ve yapısına bağlı olarak düzenek ilk monte edildiğinde 5-7 gün gibi bir süre hastanede gözlem altında tutulur. tedavinin bitiminde düzenek çıkartılır ve kemiklerin güçlenmesi için alçı kullanılır.

İlizarov Boy Uzatma Tekniği midir?

Aslında bu teknik savaş gazilerinde meydana gelen ortopedik rahatsızlıklar, açık ve kapalı kemik kırıklıkları, bacak eğrilikleri gibi sorunların giderilmesi için bulunmuştur. Çalışmalar sırasında boy uzatıcı özelliği de tespit edilmiş ve günümüzde de kullanılan geçerli yöntemlerden birisi haline gelmiştir. Boy Uzatma Ameliyatı genel olarak aynı prensibe dayanmaktadır. Ancak kullanılan ekipmanların kullanılışı ve özellikleri farklıdır.

Motorlu Çivi ile Boy Uzatma

Bu teknikte kemik bir kesit halinde kırılır ve içine motorlu bir çivi konulur. Uzaktan kumandalı modellerde, hasta her 6 saate bir çeyrek mm’lik bir hareket vererek kemiğin uzamasını sağlar. toplamda 2 cm’lik bir uzama için 20-30 gün bu çivi kalabiliyor. Maksimum süre ise 3 ay.

İlizarov Tekniğinin Dezavantajları

Hasta’nın fiziki ve ruhsal açıdan rahat etmesinin önüne geçen bir sistem olarak gözüküyor. Tedavi süreci 1 yıla kadar uzayabiliyor. Motorlu çivi yöntemi hasta açısından daha rahat bir teknik. Her iki durumda da Boy Uzatma Ameliyatlarının en büyük dezavantajı fiyatı gibi gözüküyor. Cihaz bedelleri 11 – 12 bin euro civarında, buna bir de ameliyat masrafları eklendiğinde fatura 20 bin euro civarında oluyor.

Herkes Boy Uzatma Ameliyatı olabilir mi?

Doktorlar bu konuda çok seçici davranıyorlar. Türkiye’de genel olarak 1.50cm’den kısa boylular için uygulama yapılmakta olduğu söyleniyor. Bunun üzerindeki durumlarda olaya estetik amaçlı boy uzatma ameliyatı olarak bakıldığından, kabul edilmeyebiliyor.

Benzer Konular:

5 Comments

  1. benm boyumda 1.55 bende ameliyatla boyumu uzatmak istiyorum kiminle görüşmem lazım hangi telefonla irtibata geçmem lazım

  2. Meraba bende doğuştan gelen konjenital bacak kısalığı teşhisi konuldu ve boy uzatmak için bulunduğum şehirde imkanlar el vermedi ve gerçekten ççok yüklü miktarda paralar istenildi uzun zaman araştırma yaptım fakat işin biraz daha derinine indiğim zaman baltalimanı kemik hastalıkları hastanesinde dr sami sökücü tarafından yapıldığını öğrendim. yakşaık 2 sene önce başarılı bir şekilde hiç bir ücret ödemeden ameliyatımı oldum. bunu düşünen ve durumu müsait olmayan insanlara yardımcı olabildiysem sevinirim.

    • Boyunuz nekadardi

  3. Merhaba acaba tam fiyati kaç?

  4. merhaba benim boyum 154 20 yawindayim boyu. uzaya bilmkrki yoksa ameliyyat duwunmelimiyim

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir